Ja rozpoznać chorobę u kota?

Ja rozpoznać chorobę u kota?

Koty są znane z ukrywania oznak choroby. Chociaż Twój koci przyjaciel prawdopodobnie spędza większość czasu zwinięty na sofie, zamiast wędrować po domu, udomowione koty zachowały wiele manier swoich dzikich przodków. W naturze chore koty są łatwym celem dla większych drapieżników. Sensowne jest tylko to, że chcieliby ukryć oznaki choroby i dostrzeganą słabość.

Na co zwrócić uwagę?

Właściciele zwierząt często nie zdają sobie sprawy, że coś jest nie tak, dopóki problem nie stanie się poważny. Często dopiero od weterynarza dowiadują się najgorszego. Nie musisz być jednak weterynarzem, aby rozpoznać, że coś jest nie tak z Twoim zwierzakiem. Ucząc się rozpoznawania objawów choroby u kotów, będziesz lepiej przygotowany do wykrywania problemów ze swoim towarzyszem. A kiedy wcześnie wykryjesz oznaki problemów, możesz rozpocząć leczenie znacznie wcześniej. Zebraliśmy kilka oznak, na które Twój kot może być chory, na które powinieneś uważać w domu.

Zmiany w wyglądzie

Jeśli twój kot nie czuje się dobrze, może nie wyglądać całkiem zdrowo. Może siedzieć w bardziej zgarbionej pozycji lub poruszać się z mniejszą gracją niż zwykle. Odchylenie głowy lub inne noszenie ogona może również wskazywać, że coś jest nie tak. Koty, które źle się czują, często nie pielęgnują się tak dobrze, jak zwykle. W wielu przypadkach nie ma tylko jednej wyróżniającej się zmiany. Jest raczej kilka subtelnych zmian. Bacznie obserwuj swojego kota i skonsultuj się z weterynarzem, jeśli zauważysz zmiany w jego wyglądzie.

Zwiększona wokalizacja

Kiedy kot, który normalnie jest tak cichy jak mysz kościelna, zamienia się w gadułę, może próbować ci powiedzieć, że coś jest nie tak. Jest to szczególnie niepokojące, jeśli zachowanie trwa dłużej niż 24 do 36 godzin. Zwiększona wokalizacja może oznaczać wiele rzeczy. Może to oznaczać, że Twój kot cierpi, ma rozstrój żołądka, a nawet ma problem neurologiczny. Może to być też tasiemiec u kota objawy. Chociaż może to mieć również stosunkowo nieszkodliwe znaczenie, na przykład miska z jedzeniem jest pusta lub zaginęła ulubiona zabawka, kot, który miauczy częściej niż zwykle przez ponad 24 do 36 godzin, może mieć poważny problem zdrowotny.

Zmniejszona socjalizacja

Koty to stoickie stworzenia, które z niezwykłą gracją ukrywają dyskomfort i ból. Jeśli jednak Twój zwykle przyjazny kot nagle nie chce mieć z tobą nic wspólnego, może to być znak, że coś jest nie tak. Koty często ukrywają się lub unikają socjalizacji, gdy nie czują się dobrze, więc jest to zmiana zachowania, której nie należy ignorować.

Nadmierne pragnienie

W wielu domach nakłonienie kotów do picia wystarczającej ilości wody jest wyzwaniem. Zazwyczaj nie pociąga ich woda i jest mało prawdopodobne, aby złapali ją z takim samym entuzjazmem, jak ich psie odpowiedniki. Jeśli zauważysz, że miska na wodę Twojego kota opróżnia się szybciej niż zwykle lub Twój koci przyjaciel szuka wody z nietypowych źródeł – takich jak toaleta lub kran – może to być poważny problem.