Jakie choroby najczęściej występują u psów?

Jakie choroby najczęściej występują u psów?

Psy, podobnie jak inne zwierzęta, mogą zmagać się z różnego rodzaju dolegliwościami i zachorować w nieoczekiwanym momencie. Każdy właściciel powinien bacznie obserwować swojego pupila i zgłosić się do weterynarza, jeśli zauważy niepokojące objawy. Warto mieć również świadomość, jakie choroby występują u psów najczęściej.

Choroby zakaźne u psów

Domowe psy mogą zarażać się od siebie różnego rodzaju chorobami zakaźnymi. Bakterie i wirusy są w stanie przetrwać na legowisku, trawniku, zabawkach czy ubraniu człowieka, który miał kontakt z chorym psem. Choroby zakaźne są niebezpieczne zwłaszcza dla szczeniąt, które jeszcze nie mają wszystkich szczepień. Do najbardziej popularnych chorób zakaźnych u psów możemy zaliczyć między innymi parwowirozę, leptospirozę, nosówkę czy kaszel kennelowy. Te choroby mogą wywołać u czworonogów szereg niepokojących objawów, jak wysoka gorączka, apatia, biegunka, brak apetytu czy przyspieszony oddech. Jeśli tylko zauważymy je u swojego psa, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii. Nieleczone choroby zakaźne mogą prowadzić do poważnych powikłań, a nawet śmierci psa.

Pasożyty u psów

Wszystkie psy, zarówno te domowe, jak i przebywające na zewnątrz mogą zarażać się różnymi pasożytami. Ryzyko zarażenia zależy między innymi od kondycji zdrowotnej psa, wieku czy sposoby karmienia. Psy są narażone między innymi na takie pasożyty, jak larwy glist czy cysty taksoplazm występujących u ptaków czy szczurów, będących często łupem psów. Warto również wspomnieć o tym, że pasożyty wewnętrzne lub robaki u psa stanowią również zagrożenie dla człowieka. Niektóre gatunki tasiemców oraz nicieni występujących u psów mogą być przyczyną chorób u ludzi, np. zespołu larwy wędrującej czy torbieli bąblowcowych. Warto również pamiętać, że czworonogi są narażone na pasożyty zewnętrzne, jak kleszcze, pchły, meszki czy wszy.

Wścieklizna

Wścieklizna jest nieuleczalną chorobą wirusową. Pies może się nią zarazić poprzez ugryzienie przez zainfekowane dzikie zwierzę. Wirus wścieklizny atakuje mózg, dlatego zarażone psy mogą zachowywać się inaczej, niż dotychczas. Mogą stać się bardziej agresywne, gdyż tracą świadomość i na przykład nie rozpoznają swoich właścicieli. Taki pies może nawet pogryźć swojego opiekunka i tym samym zarazić go wirusem, gdyż przenosi się on przez ślinę. Objawem wścieklizny jest między innymi tocząca się ślina z pyska oraz wodowstręt. Warto pamiętać o tym, że każdy pies powinien być obowiązkowo zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.