Kiedy iść z psem do weterynarza?

Kiedy iść z psem do weterynarza?

Jeśli jesteś dumnym właścicielem psa, to z pewnością wiesz, że regularne wizyty kontrolne u weterynarza są podstawą w dbaniu o swoje zwierzę. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy wizyta u specjalisty podyktowana jest obawami, że naszemu pupilowi coś dolega. Kiedy konkretnie warto udać się na badania i poradę do weterynarza? Podpowiadamy!

Zatrucie i problemy z trawieniem

Jeśli twój pies ewidentnie ma problemy z trawieniem, powinieneś czym prędzej udać się do weterynarza. Jak objawiają się tego typu dolegliwości? To przede wszystkim wymioty, tkliwość brzucha, częste oddawanie kału, który jednocześnie ma nietypowy kolor i konsystencję. Dodatkowo pies dotknięty takimi problemami nie będzie miał apetytu. W taki sposób objawiają się m.in. mniej lub bardziej poważne choroby trzustki, wątroby czy układu pokarmowego. Może być to również efekt alergii lub poważnego zatrucia. Pamiętaj, że wówczas twój pupil się męczy, dlatego wizyta u specjalisty nie może czekać!

Nietypowe zachowanie psa

Czerwona lampka powinna zapalić ci się także w sytuacji, gdy twój pupil zachowuje się inaczej niż zwykle. I nie chodzi tu oczywiście o drobne odchylenia, a raczej widoczne zmiany. Jeśli zawsze jest chętny do jedzenia i zabawy, a od kilku dni ewidentnie nie ma na to ochoty i brakuje mu energii, to bardzo prawdopodobne, że zaatakowały go pasożyty. Właśnie w podobny sposób objawiają się bowiem robaki u psa, które należy czym prędzej wyeliminować z organizmu zwierzęcia. W tym przypadku leczenie ma zazwyczaj postać w 100% farmakologiczną. Dzięki odpowiednim środkom już po kilku dniach pasożyty zostają w naturalny sposób wydalone wraz z odchodami.

Ospałość i otępiałość

Jak objawiają się poważne choroby, które należy bezzwłocznie skonsultować z weterynarzem? Wszystko zależy od tego, w jakim stadium rozwoju jest dana dolegliwość. Ważne, aby nie bagatelizować sygnałów, które wysyła nam pupil. Jeśli ewidentnie źle się czuje, nie reaguje na bodźce i przesypia całe dnie, to ewidentnie jest coś nie tak. Wówczas należy czym prędzej jechać do poradni weterynaryjnej bądź specjalistycznej lecznicy i postarać się znaleźć źródło podobnego zachowania. O ile zareagujesz w porę, zwierzę z całą pewnością wróci do formy i znów będzie cieszyć się z każdego dnia, smakołyka i komendy!

Pamiętaj, że zbagatelizowanie wszelkich niepokojących objawów u psa może skończyć się dla niego naprawdę tragicznie. Poza tym zwierzę cierpli, dlatego jego wyleczenie powinno być traktowane priorytetowo, niezależnie od pory dnia czy okoliczności!