Kiedy zabrać kota do weterynarza?

Kiedy zabrać kota do weterynarza?

Koty to specyficzne zwierzęta, które bardzo często wysyłają niejasne sygnały dotyczące swojego samopoczucia. Jeśli jednak zauważysz wyjątkowo niepokojące sygnały, czym prędzej zabierz zwierzę do weterynarza. Dziś podpowiemy ci, w jakich sytuacjach przede wszystkim trzeba reagować stanowczo i szybko.

Kot jest wyraźnie obolały

Jeśli twój kot wysyła wyraźne sygnały, ze boli go któraś z części ciała i odczuwa duży dyskomfort, należy czym prędzej udać się do kliniki weterynaryjnej lub specjalistycznej lecznicy. Przede wszystkim zwierzę się męczy i trzeba jak najszybciej mu pomóc. Poza tym ból to najważniejszy objaw, który świadczy o jakiejś dolegliwości. Należy ją jak najszybciej zdiagnozować i wdrożyć odpowiednie leczenie, ponieważ bagatelizując tę kwestię po pierwsze skazujemy kota na dalsze męczarnie, a po drugie możemy narazić go na poważne uszczerbki zdrowotne, które będą efektem nieleczonej choroby.

Brak apetytu i ospałość

Brak apetytu u kotów może być spowodowany wieloma przyczynami. W niektórych przypadkach kot może po prostu nie czuć się dobrze, jedząc obecnie podawaną mu karmę. W pierwszej kolejności spróbuj po prostu podać mu inne jedzenie, ponieważ być może przestał tolerować składniki zawarte w dotychczasowej karmie. Jeśli jednak twoje zwierzę od dłuższego czasu nie wykazuje zainteresowania jedzeniem, natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii, ponieważ może świadczyć to o rozwijającej się chorobie układu pokarmowego lub innych dolegliwościach, które trzeba czym prędzej wyleczyć. Jeśli dodatkowo kot jest ospały, bezwględnie powinna zapalić ci się czerwona lampka.

Dreszcze i inne objawy choroby

Jeśli twój kot zachowuje się, jakby był chory na grypę, nie bagatelizuj tej sprawy i dokładnie zbadaj zwierzę. Dreszcze, podwyższona temperatura ciała czy szklane oczy mogą być objawem wielu infekcji i chorób. Warto jednak wiedzieć, że podobne zachowanie kota może również powodować rozwijanie się pasożytów w jego organizmie. Do najpopularniejszych należy niezwykle uciążliwy tasiemiec u kota, objawy są bowiem w tym przypadku bardzo podobne. Pasożyt bytuje bowiem wewnątrz układu pokarmowego zwierzęcia i powoduje poważne obciążenia w całym jego organizmie. W takiej sytuacji należy niezwłocznie skonsultować się z weterynarzem i rozpocząć leczenie, które bazuje głównie na środkach farmakologicznych.

Jeśli widzisz u swojego kota niepokojące objawy, nie ma na co czekać. W tego typu sytuacjach każda chwila jest na wagę złota, ponieważ zwierzę przede wszystkim się męczy, a poza tym jego zdrowie może być poważnie zagrożone!