Ciekawostki o motylach - sprawdź!

Ciekawostki o motylach - sprawdź!

Wszyscy lubimy oglądać piękne i majestatyczne motyle. Od jaskrawo ubarwionych ciał po swobodny ruch, który wydaje się być zsynchronizowany, motyle są owadem, który każdy z nas uwielbia. Poniżej przygotowaliśmy kilka ciekawostek o tych cudownych owadach.

Przezroczyste skrzydła motyli

Istnieje prawie 20 tys. i wszystkie mają przezroczyste skrzydła. Skrzydła motyla pokryte są mnóstwem miniaturowych łusek. Na każdym skrzydle jest ich tysiące. Kolory, które widzisz, gdy motyl przelatuje obok Ciebie, są odbiciem różnych kolorów przez łuski. Same skrzydła składają się z białka zwanego chityną, które jest tym samym białkiem, które tworzy egzoszkielet owada. I podobnie jak egzoszkielet, chityna jest przezroczysta.

Odnóża do smakowania i kilku tygodniowy żywot

Motyle używają stóp do smaku. Codzienne czynności motyla polegają na jedzeniu i rozmnażaniu się, z których oba wymagają lądowania, nawet jeśli jest to tylko na chwilę. Kiedy jedzenie jest priorytetem, te receptory smaku pomagają motylowi zlokalizować odpowiednie rośliny i kluczowe składniki odżywcze, których potrzebuje do przetrwania. Chociaż wiele osób zastanawia się, co to znaczy, gdy ląduje na nich motyl, prawda jest taka, że prawdopodobnie jest po prostu głodny. Motyle żyją tylko kilka tygodni. Średnia długość życia dorosłego motyla wynosi około trzech do czterech tygodni, jednak cały cykl życia może trwać od dwóch do ośmiu miesięcy. Jak ze wszystkim, są wyjątki od reguły. Co najmniej jeden gatunek motyla żyje około 24 godzin, podczas gdy niektóre motyle wędrowne, takie jak monarcha północnoamerykańska, mogą przetrwać prawie osiem miesięcy.

Niektóre gatunki motyli migrują gdy robi się zimno

Chociaż w wielu przypadkach ochłodzenie zakończy i tak już krótkie życie motyla, unieruchamiając go, to dla innych spadająca temperatura jest sygnałem do wędrówki. Motyle są zimnokrwiste i wymagają odpowiedniej temperatury do życia i rozwoju. Jeśli pogoda zacznie się zmieniać, niektóre gatunki po prostu migrują w poszukiwaniu słońca. Mogą pokonywać nawet tysiące kilometrów

Największy gatunek motyla i dieta

Paź olbrzymi jest największym gatunkiem motyla. Z rozpiętością skrzydeł sięgającym nawet 25 centymetrów. Nazwa motyli pasuje do jego rozmiarów. Jeśli kiedykolwiek zobaczysz go na żywo to będziesz oczarowany jego widokiem. Motyle mają dietę płynną. Wspomnieliśmy wcześniej, że motyle lubią jeść, co jest prawdą. W rzeczywistości nie mają aparatury niezbędnej do żucia. Używając swoich trąbek, które działają w ten sam sposób, w jaki Ty używasz słomki. Motyle piją nektar lub inną odmianę płynnego pożywienia.

Ciekawe symbiozy w życiu motyli

Niektóre z motyli wchodzą w specyficzną współpracę z innymi owadami. Przykładem jest czerwończyk nieparek. Gąsienice tego motyla wytwarzają substancje przyciągającą mrówki. Mrówki nie zjadają gąsienicy tylko stają się jego obrońcami przed innymi owadami. Substancja ta chroni też motyla przed zjedzeniem przez mrówki.