Deratyzacja i dezynsekcja – co kryje się pod tymi terminami?
Budzi Cię szeleszczenie, skrobanie i inne dziwne dźwięki. Próbujesz włączyć światło, jednak okazuje się to niemożliwe, ponieważ ktoś poprzegryzał kable. Odpalasz latarkę i nagle, ku Twojemu zdziwieniu, odkrywasz, że z kratki wentylacyjnej wysypują się karaluchy. Czy to jakiś koszmar? Nie – tak mógłby wyglądać świat bez dezynsekcji i deratyzacji. Dziś więc opowiemy nieco więcej o tych dwóch procesach. Na czym polegają i kiedy się je stosuje? Sprawdźmy!
Deratyzacja – czym właściwie jest?
Deratyzacja to proces przeprowadzany przez kwalifikowanego deratyzatora polegający na pozbyciu się szczurów myszy i innych gryzoni z danego obiektu oraz utrzymaniu tego stanu poprzez regularne podawanie trutek. Deratyzator to fachowiec wyposażony w zestaw trutek i przyrządów i pułapek, które służą do eliminacji gryzoni. Jego zadanie polega nie tylko na samym wytruciu i wypłoszeniu gryzoni, lecz również na usunięciu martwych gryzoni. W tym miejscu warto dodać, że szczury to inteligentne zwierzęta – często w ramach zwiadowców wysyłają pojedyncze osobniki. Taki gryzoń poszukuje pożywienia dla reszty stada. Oczywiście, zanim poinformuje pozostałe szczury o swoim znalezisku, to nie omieszka go spróbować. Dlatego nowoczesne trutki na myszy i szczury działają z opóźnieniem – jeżeli trutka zaczęłaby działać od razu, to reszta stada nie otrzymałaby informacji o pożywieniu i nie skosztowała zatrutej karmy.
Na czym polega dezynsekcja?
Dezynsekcja polega na eliminacji owadów biegających i latających z danego obiektu. Cel ten jest osiągany dzięki użyciu insektycydow – czyli trutek na owady. Podobnie jak trutki na szczury, tak insektycydy często działają z opóźnieniem – a poszczególne owady przenoszą je na sobie, infekując w ten sposób całe stado. Sposób podania takiej trucizny jest różny, często do tego celu stosuje się na przykład detektor owadów. Z założeni służy on do rozpoznawania występujących owadów, jednak idealnie sprawdza się również przy dezynsekcji. W środku umieszczamy truciznę oraz stosujemy atraktant, który przyciąga owady takie jak karaluchy czy mrówki.
Gdzie stosuje się deratyzację i dezynsekcję?
Praktycznie wszędzie! Dezynsekcja i deratyzacja jest przeprowadzana regularnie w budynkach wielorodzinnych, fabrykach, galeriach handlowych, biurowcach, czy magazynach. Czasem kiedy zajdzie taka potrzeba, usługi te są realizowane również w domach jednorodzinnych. Dezynsektor i deratyzator to bardzo ważne zawody – bez ich pomocy zalałaby nas chmara szkodników w postaci insektów i gryzoni.