Jak dbać o zdrowie psa?

Jak dbać o zdrowie psa?

Posiadanie psa to nie tylko dużo radości, ale również ogromna odpowiedzialność. O zdrowie pupila należy odpowiednio dbać. Dzięki temu nasz czworonożny przyjaciel będzie czuł się dobrze, co przełoży się na jego samopoczucie. Dodatkowo, dbanie o psa może pomóc uniknąć groźnych chorób. Jak zatem dbać o zdrowie czworonoga? Sprawdź!

Szczepienia oraz badania

Niezwykle ważne jest, aby co roku szczepić swojego psa przeciwko wściekliźnie. Warto pamiętać również o innych szczepieniach przeciwzakaźnych. Równie istotne jest coroczne badanie krwi, zwłaszcza u psów powyżej 6. roku życia. Taka coroczna wizyta to doskonała okazja, aby weterynarz mógł zbadać ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Między innymi sprawdzenie jamy ustnej, stanu uzębienia czworonoga, ale także osłuchania serca oraz kontroli skóry i uszu. Dzięki regularnym badaniom czworonoga w łatwy sposób możemy wykryć rozwijającą się chorobę i zapobiec jej, zanim trwale wpłynie na zdrowie naszego pupila.

Właściwa dieta, spacery oraz dbanie o higienę

Na zdrowie naszego psa ogromny wpływ ma przede wszystkim odpowiednia dieta. Przede wszystkim warto wybierać sprawdzoną, wysokiej jakości karmę. Jeśli nie wiemy, którą wybrać możemy skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże nam dobrać odpowiednie jedzenie dla naszego psa biorąc pod uwagę jego wagę czy częstotliwość aktywności fizycznej. W ten sposób sprytnie przechodzimy do kolejnego tematu, jakim jest ruch. Częste i długie spacery mają pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie psa. Warto o tym pamiętać. Oczywiście niezwykle ważne jest również dbanie o higienę czworonoga. Powinniśmy zatem regularnie wyczesywać sierść oraz kąpać jeśli jest taka potrzeba. Warto również szczotkować zęby, podcinać pazurki i przemywać oczy nasączonym wodą wacikiem. Regularnie zaglądaj do uszu czworonoga, a jeśli zauważysz zaczerwienienia lub poczujesz nienaturalny zapach - udaj się do weterynarza.

Regularne odrobaczanie psa

Niezwykle ważne jest, aby regularnie odrobaczać psa. Warto o tym pamiętać nie tylko latem, kiedy nasz pupil spędza na zewnątrz zdecydowanie więcej czasu, ale również zimą. Robaki u psa mogą mieć negatywny wpływ na jego zdrowie, ale stanowią zagrożenie również dla właścicieli. Psa należy odrobaczać minimum co pół roku. Dzięki temu uchronimy naszego pupila przed inwazją pasożytów, a tym samym przykrymi konsekwencjami. U psów najczęściej możemy spotkać glisty, nicienie, tasiemce oraz tęgoryjce. Pamiętaj o regularnym odrobaczaniu swojego pupila!